Polohování miminek

Aktuální termíny kurzů

V případě zájmu o tento kurz nás kontaktujte e-mailem na: info@mclidicky.cz

Datum konání Začátek kurzu Přihlašovací formulář
momentálně není vypsán žádný kurz

 

PROČ NAVŠTÍVIT KURZ POLOHOVÁNÍ A MANIPULACE S MIMINKY?

Předmětem našeho minikurzu je polohování a především manipulace s dítětem tak, abychom podpořili jeho správný vývoj.

Děti jsou od svého narození až přibližně do 12 měsíců věku absolutně závislé na matce – v tomto období si osvojují především základní motorické schopnosti a počíná i rozvoj mezilidských vztahů. Teprve od jednoho roku života se u nich začínají objevovat dovednosti, které jsou specifické právě pro člověka – řeč a vzpřímená chůze. Proto je první rok života dítěte velmi důležitým obdobím, ve kterém hrají zcela zásadní roli především rodiče.  Jsou to právě rodiče, kteří každý den s dítětem při přebalování, koupání, ukládání do postýlky a hraní neustále manipulují.

Během prvních tří měsíců (než dítě začne vzpřimovat hlavičku) je velmi důležité zajistit správně polohu dítěte nejen v době spaní a odpočinku, ale také v době bdění. Nezanedbatelnou roli hraje vhodná a správně umístěná postýlka a správné ukládání miminka. I v tomto případě s dítětem neustále manipulujeme.

Řada rodičů má již zažito, že pokud dítě ještě samo nezvedá hlavičku, musí ji při manipulaci s ním podpírat. Důležitá je ale i samotná technika zvedání a pokládání dítěte (a v prvních třech měsících i způsob podpírání hlavičky) a to po takovou dobu, dokud není plně posíleno veškeré svalstvo. Manipulace s dítětem by měla být vždy v souladu s jeho psychomotorickými schopnostmi v daném období, což si řada rodičů zatím neuvědomuje a tím mohou negativně ovlivnit další vývoj dítěte.

SLOVO ODBORNÍKA – MUDr. Libor Zahradníček, Nemocnice Kladno

Ve své ortopedické praxi se s polohováním miminek setkávám každý den. Coby otec malé holčičky jsem možná poslední dobou vnímavější k interakci mezi matkou a dítětem. Před narozením nám kamarádka výše zmíněnou knihu paní Kiedroňové půjčila. S manželkou jsme se doporučeními řídili a kurz polohování a manipulace nám pomohl sladit teoretické znalosti a praktické zkušenosti.

Jediného se bojím: že účastníky kurzu budou spíše rodiče, kteří s miminkem zacházejí dobře, a ti, kterým by kurz byl určen přednostně, tuto možnost nevyužijí. A tak budu při vyšetření nadále svědkem padajících hlaviček u hypertonických dětí, které z neznalosti a možná z rodičovské pohodlnosti do života vstupují s hendikepem – a zpětně komplikují život svým rodičům.

O AUTORCE

Eva Kiedroňová je původní profesí dětská rehabilitační sestra a je zakladatelkou, propagátorkou a uznávanou odbornicí na manipulaci s dětmi. Této problematice se věnuje již od roku 1982 a zastává názor, že nejvíc ovlivňují vývoj dítěte především rodiče, kteří jsou s ním 24 hodin denně.

Eva Kiedroňová je autorkou knih Něžná náruč rodičů a Rozvíjej se děťátko. V těchto knihách učí a doprovází rodiče ke správné cestě psychomotorického vývoje jejich dítěte. Ve svých vzdělávacích centrech pak pořádá i stejnojmenné kurzy.

O LEKTORCE

Mgr. Tereza Bublíková vystudovala Univerzitu Jana Amose Komenského obor Sociální a masová komunikace. Absolvovala kurz cvičitele aerobiku II. a III. třídy včetně několika navazujících odborných seminářů a dále také rekvalifikační kurz, kde získala kvalifikaci pro práci maséra pro sportovní a relaxační masáže. Dalším kurzem, kterého se Tereza zúčastnila a úspěšně jej dokončila, je právě kurz vedený paní Evou Kiedroňovou – Něžná náruč rodičů.

Cvičitelské praxi se Tereza věnuje již od roku 2006 – stejně tak dlouho se věnuje i práci s dětmi a to především jako instruktorka kurzů pro cvičení rodičů s dětmi. Problematika manipulace s miminky ji již před několika lety zaujala natolik, že se rozhodla absolvovat kurz Něžná náruč rodičů přímo ve vzdělávacím středisku paní Kiedroňové, a nadále se o své teoretické i praktické poznatky podělit s dalšími budoucími či novopečenými rodiči přímo v našem centru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *